Ostatnio pisałem o fotografii reklamowej. Opowiedziałem Wam przy tej okazji, jak zrobić dobry packshot, który zachęci klientów. Tym razem chcę skupić się na żywych modelach. Najczęściej pracuję przy fotografii ślubnej. To bardzo wdzięczne zajęcie, ponieważ przyjemnie jest przebywać wśród szczęśliwych i podekscytowanych ludzi. Patrząc na nich przez szkło obiektywu, czuję, że jestem częścią czegoś ważnego. To wrażenie sprawia, że praca jest dla mnie bardzo satysfakcjonującym, wręcz relaksującym zajęciem. Jednocześnie chcę zrobić jak najlepsze zdjęcia, aby uśmiech z twarzy młodej pary nie schodził jak najdłużej.

Portret – odbiciem chwili

Czym się kieruję robiąc portrety? Przede wszystkim pragnę pokazać na nich prawdziwego człowieka, jego emocje i charakter chwili. Co może wyglądać na zdjęciach bardziej autentycznie, jeśli nie szczere uśmiechy czy chwila przyjemnego zamyślenia? Każdy z nas jest gotowym obrazem, spontanicznym modelem. Czasem wystarczy kilka niespodziewanych ujęć, żeby się przekonać, że nasze życie wygląda, jak to z wielkich ekranów. Tak jak to zdjęcie Panny Młodej. Patrząc na nie od razu widzimy przedślubne napięcie. Bohaterka analizuje wszystko od początku do końca, zastanawiając się, czy o niczym nie zapomniała. Tu właśnie na plan pierwszy wydobyta zostaje cała esencja  tego “najważniejszego dnia w życiu”. Rozmycie tła sprawia wrażenie, że rzeczywistość jest w tej chwili czymś odległym, codzienność majaczy gdzieś w oddali. Dla wielu dzień ślubu spędzany w wytwornych strojach, wśród pięknej architektury kościołów i kwiatowych kaskad, to jak sen na jawie.

Emocje pary młodej

Podobnie czuje się Pan Młody. Tuż za nim wiszą już eleganckie stroje, jakby małżeństwo i rodzinne życie czekało na niego za plecami. On, zdenerwowany ale pewny siebie i swojej decyzji, gotowy do wejścia w nowy etap.

Po kolejnym z bohaterów widać, że przykłada on wielką wagę do szczegółów. Nie widać po nim zdenerwowania. Chce dopiąć wszystko na ostatni guzik, podjąć stawiane przed nim wyzwania i zamienić je w bezcenne wspomnienia. Dzięki wsparciu przyjaciela, czuje, że panuje nad sytuacją.

To oczywiście tylko drobny wycinek moich zbiorów fotografii portretowej. Jeśli chcielibyście obejrzeć więcej, zapraszam do kontaktu lub mojego portfolio kilka zakładek wcześniej.