Najważniejsza w zawodzie fotografa jest elastyczność i wszechstronność. Zamykanie się w jednym obszarze tego medium ogranicza inwencję i kreatywność. Aby móc wciąż proponować nowe rozwiązania, należy zachować i pielęgnować otwartość umysłu oraz chęć poszukiwań.

Fotografia reklamowa

Zawsze byłem ambitny – pragnąłem doskonalić warsztat i ćwiczyć twórcze myślenie. W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku nie można stać w miejscu. Dlatego też postanowiłem, że oprócz fotografii okolicznościowej i ślubnej zajmę się fotografią reklamową. Kiedy moimi modelkami zostały secesyjne lampy, drewniane stoliki i kanapy w stylu retro, stanęły przede mną zupełnie nowe wyzwania. Może wydawać się, że pojedynczy packshot to prosta i szybka praca. Jednak w przypadku sesji reklamowej należy przewidzieć wiele czynników, które później wpłyną na odbiór zdjęcia. O czym więc należy pamiętać, żeby dobrze sfotografować mebel?

Przygotowanie tła

Po pierwsze, zadbajmy o odpowiednie tło. Nie może ono odwracać uwagi od głównego bohatera. Powinno mieć stonowany kolor, nienarzucający się wzór. Musi być też adekwatne do fotografowanego produktu. W przypadku mebli wykorzystanie pustego białego tła utrudnia wyobrażenie ich sobie w realnej wielkości, a tym samym planowanie aranżacji wnętrz z ich udziałem. Skutecznym zabiegiem będzie więc umieszczanie mebli w przejrzystych pomieszczeniach lub w towarzystwie innych przedmiotów. Ja w tym przypadku zdecydowałem się na przedstawianie antyków grupami. Chciałem, żeby na pierwszy rzut oka było widać, jak komponują się z innymi, tak, aby potencjalny klient widział, iż z łatwością można zaadaptować je do swojego domu.

Właściwe oświetlenie

Kolejną ważną rzeczą jest eliminowanie cienia na fotografiach. Dzięki temu zdjęcia mają pogodny charakter i pozwalają dostrzec każdy szczegół, co w przypadku sklepów online odgrywa istotną rolę. Najłatwiej uzyskać taki efekt poprzez postawienie dwóch kontrujących się źródeł światła. Należy też pamiętać, aby światło było białe. Nawet lekko żółtawe oświetlenie będzie powodować zmianę kolorów i nierzeczywisty obraz.

To oczywiście tylko kilka podstawowych informacji, bo o fotografii mógłbym pisać bez końca. Chciałem jednak uchylić choć rąbka tajemnicy wszystkim planującym domowe przemeblowania. Tych, którzy z aparatem w dłoni nie czują się zbyt dobrze zapewniam, że swojego nie wypuszczam z rąk i chętnie wspieram w fotograficznych potrzebach.